Award Winners 2020

Morgan Palmer (AL)

Middle School/Secondary Teacher of the Year

Vestavia Hills High School

Debbie Lejeune Headshot.jpg

Ms. Debbie LeJeune (LA)

Postsecondary Teacher of the Year

SOWELA Technical Community College

Michelle Taylor Headshot MSU.jpg

Dr. Michelle Taylor (MS)

Distinguished Service to Business Education

by a Supervisor

Mississippi State University

Dr. Chadwick Springer (AL)

Collegiate/University Teacher of the Year

Auburn University

Previous Years' Award Winners

Junior High/Middle School Teacher of the Year          

2018     Donna Bowman

2017     Angela Andrepont

2016     Michelle Isenhower

2013     Lanette Fargason

2012     Helen Safford

2011     Laverne Vines

2010     Crystal Sexton

2009     Angie Hutson

2008     Dianne L. Popdan

2005     Beverly A. Meares

2004     Janice Stone

2002     Yvonne Wilson

2001     Michelle Kisch

2000     Eva Hinkle

Outstanding Service Award

2019     Dana Dingell

2019     Geana Mitchell

Secondary Teacher of the Year

2019      Kelly Todd

2018     Jennifer Stubblefield

2017     Jana McWhorter

2016     Deana Goodwine

2015     Robin Albrecht

2014     Debbie Castles

2013     Dana Dingell

2012     Janet Kreider

2011     Tracie Opolka

2010     Sherry Johnson

2009     Lisa Hotsenpiller

2008     Shirley Cash

2007     Angela McCallie

2006     Marcia Day

2005     Diana Crites

2004     Christine M. Haff

2003     Kathy Woodcock

2002     Donna M. Robinson

2001     Holly Baker

2000     Linda Rounsavall

Collegiate Teacher of the Year

Post-Secondary Teacher of the Year

2019      Marie Coleman

2014      Geana Mitchell

2013      Vera Brooks

2011      Gwen Bean

2009     Vicki Robertson

2008     Linda Davis

2007     Donna A. Parker

2006     Carla R. Haigler

2005     Linda Zambrano

2004     Phyllis C. Alderdice

2003    Carol O. Bourke

2002     Mary Jean White

2001     Sue McLane

2000    Alice K. Huskey

1999     Debbie Brockett

Supervision Distinguished Award

2019      Janet Kreider

2018     Stephanie Holt

2015     Sherri Chapman

2014     Becky Peterson

2013     Darlene Smith

2012     Stephen Lewis

2011     Judith P. Sams

2010     Cheryl Davis

2009     Deborah Seehorn

2008     Elizabeth W. Downey

2007     Rhonda Doak

2006     Paggie McSpadden

2005     Mona Beckham

2004     Joan Anderson

2003     Nancy Odum

2001     Janice Agee

2000     Joan E. Belk

2019     Michelle Taylor

2017     Pamela Bracey

2016     Sharon Rouse

2015     Elizabeth Hodge

2014     Elisha Wohleb

2013      Leane Skinner

2012     Vincent Smith

2011     Diane Fisher

2010     Cheryl Davis

2009     Sherry Roberts

2008     Linda Bean

2007     Lisa Gueldenzoph

2006     Jorge Gaytan

2005     Robert B. Blair

2004     Ivan Wallace

2003     Randall L. Wells

2002     Tena Crews

2001     Betty Humphreys

Outstanding Leadership Award

2019      Angie Hutson

2018     Robin Albrecht

2017     Elisha C. Wohleb

2016     Geana Mitchell

2014     Dana Dingell

2013     Carol Bourke

2012     Sherry Roberts

2011     Misty Freeman

2010     Peggy Bozard

2009     Tena Crews

2008     Terry Roach

2007     Robert B. Blair

2006     Judith P. Sams

2005     Anne Rowe

2004     Ann J. Godfrey

2003     Cynthia L. Greene

2001     Katherine H. Cliatt

2000     Janice C. Harder

1999     Mary Etta Naftel